Farba tablicowa DIY jest bardzo prosta do wykonania. Zuzia chciała mieć tak pomalowaną ścianę już od dawna. Gdy na nowo zrobiłam im pokój w końcu się doczekała. Teraz obie dziewczynki codziennie po niej malują i mają z tego wielką frajdę. W sumie to szkoda, że w pokoju nie wystarczyło miejsca na większy fragment ściany z taką farbą bo jak się obie na raz zabierają za malowanie to są sprzeczki, że jedna drugiej zabiera przestrzeń. Ale to chyba klasyk jeśli chodzi o relacje z rodzeństwem. Fabryczna farba tablicowa jest niestety bardzo droga. Na szczęście idzie ją wykonać tanim kosztem w domu.

 

farba tablicowa DIY

 

Farba tablicowa DIY

Swoją farbę tablicową zdecydowałam się zrobić nieco inaczej niż inni. Sądzę, że dzięki temu jest bardziej trwała i odporna. Tak naprawdę, żeby zrobić taką farbę samodzielnie potrzebujesz tylko dwóch ogólnodostępnych składników. W dodatku robi się ją szybko i nikomu nie sprawi to problemu.

Jak zrobić farbę tablicową

potrzebujesz :

– emalię akrylową czarną ( równie dobrze może to być inny kolor ) osobiście użyłam takiej do drewna i metalu zamiast tej do ścian i dzięki temu sądzę, że jest bardziej trwała

– talk kosmetyczny do kupienia w aptece

– pojemnik do wymieszania składników i coś do mieszania

– wałek lub pędzel do pomalowania ściany

 

farba tablicowa jak zrobić

 

Do pomalowania fragmentu ściany o wielkości 90 cm x 120 cm zużyłam 250 ml farby (koszt 16 zł – emalia do drewna jest droższa niż ta do ścian ) oraz 50 g talku ( koszt 3 zł )

Ścianę pomalowałam trzy razy. Wystarczyłyby dwie warstwy ale, że zostało mi farby to pomalowałam całość 3 razy.

 

Przygotowanie farby tablicowej

Do pojemnika przelewamy potrzebną ilość farby oraz wsypujemy talk

fraba tablicowa DIY

 

Całość mieszamy tak długo aż znikną wszystkie grudki. Jak widzicie farba tablicowa w porównaniu z emalią bez talku straciła blask i stała się matowa. Taki efekt właśnie trzeba uzyskać, a nasza domowa farba tablicowa ma mieć konsystencję niczym gęsta śmietana.

 

domowa farba tablicowa

 

Teraz możemy zaczynać malowanie. I choć zwykle posługuję się wałkiem to w tym przypadku ze względu na gęstość farby pędzel okazał się być bardziej praktyczny. Tu dodam jeszcze, że moja domowa farba tablicowa do której użyłam emali do drewna / metalu ma też ten atut, że schnie znacznie szybciej niż zwykła farba do ścian. Już po godzinie mogłam położyć drugą warstwę farby. A po kolejnych 2-3 h trzecią.

Zanim będzie można malować po ścianie trzeba odczekać min. 12 h

PS. Ściany w naszym wiekowym domu są krzywe i farba tablicowa obnażyła wszystkie mankamenty.

 

jak zrobić farbę tablicową

 

Czy domowa farba tablicowa ma jakieś minusy ?

Nie zauważyłam żadnych. Farba jest trwała i praktyczna. Łatwo się po niej maluje i łatwo się ją ściera zarówno na mokro jak i na sucho. Jednym minusem, który będzie bez względu na to jakiej farby będziecie używać jest to, że osypująca się kreda osadza się na pobliskich meblach i trzeba częściej ścierać kurz.

Frajda jaką dziewczynki mają z tej ściany jest naprawdę wielka. Aż miło się patrzy.

 

farba tablicowa DIY

Co sądzicie o farbie tablicowej ? Macie taką u siebie ?

 

***

 

Jeśli chcecie pozostać ze mną w kontakcie zapraszam na blogowy fan page oraz instagram, gdzie często bywam, zawsze wrzucam powiadomienia o nowych wpisach i piszę o tym co u nas słychać.  A jeśli treści tutaj znalezione uważasz za wartościowe koniecznie zostaw komentarz.

Pozdrawiam Aga

 

Udostępnij ten postShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest