Etui / piórnik na kredki DIY

Wasze dzieci też zapewne mają od groma różnych kredek i flamastrów, które wszędzie się walają i trudno nad nimi zapanować. Moja młodsza córka dodatkowo jest teraz na etapie pisania po ścianach i meblach wszystkim co wpadnie jej w rączki więc tym bardziej wszelkie obiekty piszące staram się jej zabierać spod rąk by chronić nasz dom na tyle na ile to możliwe. Dlatego też wzięłam się za szycie. Tak powstał piórnik na kredki DIY. Nie byłabym sobą gdybym nie przygotowała przy okazji małego tutoriala. Jak większość moich projektów taki piórnik robi się łatwo. Może niezbyt szybko ale na pewno łatwo. 

 

piórnik na kredki DIY

Piórnik na kredki DIY 

Potrzebne są :

– tkanina, najlepiej kolorowa bawełna

maszyna do szycia

– rzep

– flizelina

 

Z bawełny wycinam dwa takiej samej wielkości prostokąty. To przód i tył piórnika. A także takiej samej wielkości prostokąt z flizeliny.

piórnik na kredki DIY

Zaczynam od przyszycia maszyną do szycia flizeliny do lewej strony jednego z prostokątów żeby piórnik nieco usztywnić. Można też flizelinę przyprasować jeśli ma się taką samoprzylepną. 

Następnie powycinałam trzy kawałki materiału różnej wielkości z których zrobię kieszenie. Kieszeń może też być jedna duża, jak kto woli. 

Każdy kawałek który będzie kieszenią obszywam ściegiem prostym podwijając brzeg dwa razy. 

Potem kieszenie naszywam na wewnętrzną stronę piórnika. 

Ta największa kieszeń będzie na kredki. Zaznaczyłam sobie lekko ołówkiem miejsca w których mają powstać linie czyli przegródki na każdą kredkę. Po czym przeszywam w tych miejscach ściegiem prostym. Ważne aby przegródki dopasować do grubości kredek żeby łatwo się wyjmowały ale też i nie wypadały same z piórnika. 

Wymyśliłam sobie, że najmniejsza kieszeń będzie zapinana na rzep bo będzie przeznaczona na gumkę i temperówkę. Naszywam więc rzepy. I przyszywam ostatnią z kieszeni. Do szycia używałam stopki do satyny, która jest przejrzysta i dzięki której lepiej wszystko widać. 

Na koniec zrobiłam zapięcie piórnika. Ono także jest na rzep. Wycięłam z bawełny wąski pasek materiału. Założyłam brzegi do środka i zszyłam ściegiem prostym. Na końcu paska naszyłam rzep. 

Drugi rzep przyszyłam do zewnętrzenej strony piórnika. 

Teraz już tylko zostaje zszyć ze sobą obie części piórnika czyli tą zewnętrzną i wewnętrzną z kieszeniami. Skladamy obie strony prawą stroną do prawej i zszywamy ściegiem prostym. Zostawiamy niewielki otwór przez który przewleczemy piórnik na prawą stronę. Ów otwór możemy później zszyć na maszynie lub ręcznie ściegiem krytym dzięki któremu nie będzie widać szwu. Na koniec całość prasujemy żelaskiem. 

Mój piórnik ma kieszeń na kredki, na zeszyt oraz małą kieszeń na temperówkę czy gumkę. 

piórnik na kredki DIY

 

Co sądzicie o takim piórniku z materiału ? Szyjecie ? A może macie jakieś inne sposoby na uporządkowanie wrzechobecnych kredek ?

 

***

Jeśli chcecie pozostać ze mną w kontakcie zapraszam na blogowy fan page, gdzie często bywam, zawsze wrzucam powiadomienia o nowych wpisach i piszę o tym co u nas słychać. Oraz na nasz instagram. A jeśli treści tutaj znalezione uważasz za wartościowe koniecznie zostaw komentarz.

Pozdrawiam Aga

 

 

 

Udostępnij ten postShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on Pinterest